ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΥΣ 2024-2025

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-2025

Αν έχετε παιδάκι που γεννήθηκε μέσα στο 2020, η εγγραφή του στο Σχολείο θα πραγματοποιηθεί από τη 1 ως τις 20 Μαρτίου ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση.

Για την είσοδό σας στην παραπάνω υπηρεσία θα χρειαστείτε τους κωδικούς taxisnet.

Για οποιαδήποτε απορία ή δυσκολία που αντιμετωπίζετε, επικοινωνήστε μαζί μας στα τηλέφωνα 2841028686 και 2841305013, κατά τις ώρες 10.00-10.45.

Επισημαίνουμε ότι, σε περίπτωση που χρειαστεί να έρθετε στο σχολείο, αυτό θα γίνεται κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας μας.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή των μαθητών στο Νηπιαγωγείο:

ΒΗΜΑ ΠΡΩΤΟ:

Ηλεκτρονική Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση μέσω της ηλεκτρονικής υπηρεσίας

(Για την είσοδο στην  υπηρεσία θα χρειαστείτε τους κωδικούς taxisnet)

Από την επιλογή ΠΡΟΒΟΛΗ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΩΝ της παραπάνω ηλεκτρονικής υπηρεσίας, μπορείτε να δείτε τα Νηπιαγωγεία του Δήμου και τις αντίστοιχες σχολικές περιφέρειες.

Τις σχολικές περιφέρειες μπορείτε επίσης να βρείτε στον Σύνδεσμο :

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Πριν την τελική υποβολή της αίτησης, απαιτείται η συναίνεση του έτερου γονέα με υπεύθυνη δήλωσή του, η οποία θα προσκομιστεί στο σχολείο (σχετικό έντυπο υπεύθυνης δήλωσης θα βρείτε εδώ: ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΕΤΕΡΟΥ ΓΟΝΕΑ)

ΒΗΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ:

Προσκομίζετε στο σχολείο τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αποδεικτικό διεύθυνσης κατοικίας (συμβόλαιο σπιτιού ή λογαριασμός ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΔΕΥΑΝ)
  2. Την ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΝΑΙΝΕΣΗΣ ΕΤΕΡΟΥ ΓΟΝΕΑ που αναφέρθηκε πιο πάνω.
  3. Βιβλιάριο υγείας παιδιού ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  4. Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/τριας (ΑΔΥΜ) συμπληρωμένο από νοσοκομείο ή ιδιώτη παιδίατρο όπου να πιστοποιείται ότι  έχει πραγματοποιηθεί ο υποχρεωτικός εμβολιασμός του παιδιού  (το κατεβάζετε από εδώ: ΑΔΥΜ
  5. Πιστοποιητικό γέννησης του/της μαθητή/τριας ( αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016)                                                                                                                                                                              Για τους αλλοδαπούς μαθητές το πιστοποιητικό γέννησης θα πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένο.
  6.  Σε περίπτωση εγγραφής στο Ολοήμερο, τσεκάρετε το αντίστοιχο κουτάκι στην ηλεκτρονική  αίτηση και συμπληρώνετε την έντυπη αίτηση που θα βρείτε εδώ: ΑΙΤΗΣΗ-ΟΛΟΗΜΕΡΟ.   Η έντυπη αίτηση προσκομίζεται στο Σχολείο. Εφόσον επιλέξετε συμμετοχή στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα, ο μαθητής/η μαθήτρια, εάν επιθυμείτε, δικαιούται συμμετοχή και στο πρόγραμμα πρωινής ζώνης, κατά την οποία η προσέλευση στο Νηπιαγωγείο γίνεται αυστηρά 7.45-8.00.
  7.  Αν υπάρχει: Γνωμάτευση από ΚΕΔΑΣΥ, δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια υπηρεσία (σε περίπτωση αναπηρίας ή ύπαρξης ειδικών εκπαιδευτικών αναγκών του παιδιού)
  8. Οι μαθητές που θα φοιτήσουν στο Β΄ έτος του Νηπιαγωγείου εγγράφονται αυτεπάγγελτα.
   Υποχρεωτικό Πρόγραμμα Εκπαίδευσης:

Προσέλευση: 8.15-8.30

Λήξη: 13.00

Προαιρετικό Πρόγραμμα:

Ολοήμερο: 13.00-16.00

Πρωινή Ζώνη: (προσέλευση) 7.45-8.00

Σημείωση: Στο τμήμα πρωινής ζώνης εγγράφονται ΜΟΝΟΝ μαθητές που παρακολουθούν ολοήμερο πρόγραμμα

Όλα τα προς συμπλήρωση έντυπα θα τα βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου:

ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΣΤΕ

να έχετε μαζί σας όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και στοιχεία όταν έρχεστε για την προσκόμισή τους ώστε να είναι σωστά ενημερωμένος ο φάκελος εγγραφής του παιδιού σας. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, παρακαλούμε επικοινωνήστε :

• με e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

mail@4nip–ag–nikol.las.sch.gr